Paspirtukų aukso amžius: kas nulėmė jų populiarumą?

Paskelbta 2019-03-13
Autorius: Kainos.lt

Paspirtukas – itin paprasta, daugelį dešimtmečių gyvuojanti transporto priemonė, kuri per pastaruosius keletą metų užplūdo miestų gatves. San Franciskas vienas pirmųjų miestų pradėjęs pilotinį dalinimosi elektriniais paspirtukais programą - šiuo metu gyventojai gali naudotis 625 transporto priemonėmis, kurių skaičių per visą projekto laiką ketinama padvigubinti. Lietuvos ši mada taip pat neaplenkė – atšilus orams galime sutikti gatve paspirtuku riedant tiek kostiumu vilkintį įmonės vadovą, tiek jaunuolį, skubantį į mokyklą, ar mamą, vežančią vaiką į darželį. Kodėl paspirtukas, ilgą laiką vertintas kaip žaislas vaikams, staiga tapo populiarus tarp suaugusiųjų?

„CityBee“ praneša, kad nuo kovo mėnesio Lietuvoje pradės teikti ir el. paspirtukų dalijimosi paslaugą. Skaitykite daugiau 15min.lt

Pirmiausia, verta paminėti pigumą. Augant degalų ir automobilių eksploatacijos kainoms, daugelis ieško alternatyvių, pigesnių transporto priemonių. Paspirtukas šiuo atveju tampa puikiu ir patogiu sprendimu. Portalo Kainos.lt duomenimis, pigiausias suaugusiems skirtas paspirtukas vidutiniškai kainuoja 43 eurus, o elektra varomas modelis – nuo 145 eurų. Elektriniams paspirtukams lietuviai teikia pirmenybę ir vidutiniškai jiems išleidžia 400 ir daugiau eurų.

Paspirtukai vs elektriniai paspirtukai Lietuvoje

Kelionės tampa greitomis ir patogiomis. Šį privalumą ypač vertina tie, kuriems aktualu įveikti trumpesnius atstumus piko metu – taip išvengiami kamščiai ir žmonių spūstys. Tokios kelionės ne tik smagios, bet ir suteikia galimybę pasimėgauti grynu oru ir bent trumpam atsikvėpti nuo dienos darbų bei patirto streso. Dar vienas privalumas – paspirtuku lengva rasti trumpesnius kelionės maršrutus ir patogu išbandyti naujus kelius.

Tai aplinkai draugiška transporto priemonė. Transporto keliama tarša viena didžiausių problemų, susijusių su globaliniu atšilimu, todėl visos aplinkai draugiškesnės kelionių priemonės automatiškai tampa madingomis.

Dėl savo paprasto ir ergonomiško dizaino paspirtukai yra lengvai sandėliuojami ir neužima daug vietos. Tai ypač aktualu Lietuvoje ir kitos šalyse, turinčiose kontrastingus metų laikus. Jei dviračio laikymas bute gyvenančiam žmogui sukelia didesnį ar mažesnį galvos skausmą, tai paspirtukų savininkai, pasirinkę tinkamą modelį, gali jį sulankstytą laikyti, kad ir po lova. Taip pat nereikia sukti galvos, kur šią transporto priemonę padėti atvykus į tikslą – daugelis paspirtukų yra gana lengvi, užima nedaug vietos.

Remiantis portalo Kainos.lt statistika, Lietuvoje ypač populiarūs keli paspirtukų modeliai: visame pasaulyje išgarsėjęs „Xiaomi Mi M365“ elektrinis paspirtukas ir jo konkurentai – „Segway Ninebot ES1“ bei „Segway Ninebot ES2“. Labiausiai klientai vertina šių modelių puikų kainos ir kokybės santykį. Pastebėta, kad lietuviai šią transporto priemonę renkasi pagal kelis pagrindinius parametrus: maksimalų greitį, atstumą, kurį galima nuvažiuoti su viena baterijos įkrova, nepertraukiamo važiavimo „Cruise control“ funkciją bei gaminio svorį.

Xiaomi vs Segway

Paspirtuku lengva ir saugu naudotis. Išmokti važiuoti paspirtuku lengva, tai nereikalauja daug specialių įgūdžių, todėl jais gali naudotis ir vyresnio amžiaus žmonės. Pastariesiems ypač patogūs elektriniai modeliai, kuriais važiuojant nereikia atsispirti koja.

Populiarėjantys paspirtukai yra laiką taupantis pasirinkimas, stiliaus detalė ir miestietiško gyvenimo būdo dalis. Gamintojai kasmet pristato keliasdešimt naujų modelių, kad kiekvienas potencialus pirkėjas rastų tai, kas atitinka jo poreikius. Už sąlyginai nedidelę kainą jie įsigyja tokią transporto priemonę, kuri skatina judėti, įkvėpti gryno oro, padeda sutikti bendraminčių ir į kasdienybę įneša daugiau smagių akimirkų. Ekspertai teigia, kad dėl šių priežasčių paspirtukų rinka ateinančius kelis metus tik augs, stebindama vis naujais dizaino ir funkciniais sprendimais.