Monitoriai

Rasta: 1990

Filtrai
Populiarūs filtrai
 1. Nuolaidos
Paieška kategorijoje
Parduotuvės
 1. Rodyti visus »
Ekrano įstrižainė
 1. Rodyti daugiau »
Ekrano rezoliucija
 1. Rodyti daugiau »
Ekrano tipas
 1. Rodyti daugiau »
Matymo kampas H/V
 1. Rodyti daugiau »
Ekrano ryškumas
 1. Rodyti daugiau »
Reakcijos laikas
 1. Rodyti daugiau »

Kaip išsirinkti monitorių?

Dydis ir įstrižainė

Ekrano dydis – asmeninis pasirinkimas, tačiau verta prisiminti, kad jo dydis yra vienas pagrindinių veiksnių, nulemiančių kainą. Dalinamės gairėmis, kurios padės išsirinkti tinkamą dydį.    - Didesni monitoriai naudingi, jei naudosite juos grafikos darbams: montuosite vaizdo medžiagą, redaguosite nuotraukas arba žaisite vaizdo žaidimus.    - Jeigu daug dirbate su kompiuteriu, didelis monitorius gali padidinti jūsų produktyvumą.    - Jeigu jums neaktualios aukščiau išvardintos situacijos, drąsiai rinkitės mažesnį monitorių.    - Prisiminkite, kad dirbti prie labai didelio ekranu gali būti nepatogu. Jei monitoriaus įstrižainė didesnė nei 34 coliai, į jį bus nepatogu žiūrėti iš arti (dažniausiai dirbame nedideliu atstumu nuo monitoriaus).

Kraštinių santykis

Kraštinių santykis (angl. aspect ratio) nurodo monitoriaus pločio ir aukščio santykį. Daugumos parduodamų ekranų kraštinių santykis 16:9. Tai idealus pasirinkimas, norintiems žiūrėti vaizdo įrašus per visa ekraną. Monitorius, kurio santykis 16:10, šiek tiek aukštesnis, bet rinkoje tokių modelių nėra daug. Senesni modeliai turėdavo beveik kvadratinius monitorius, santykiu 4:3 arba 5:4, bet šiais laikais tokie ekranai yra retenybė. Verta paminėti, kad monitorių gamintojai taip pat siūlo ypač plačius ekranus. Jie sukurti taip, kad vienu metu būtų patogu dirbti su keliomis programomis, taip pat matyti platesnį vaizdo žaidimų matymo lauką. Tokių monitorių kraštinių santykis būna apie 21:9. Tačiau tokio pločio monitoriai yra ypač brangūs.

Ekrano rezoliucija

Monitoriaus rezoliucija nurodo vertikalių ir horizontalių pikselių skaičių. Jei ekrano rezoliucija yra 1920x1080, tai reiškia, kad ekrane yra daugiau nei 2 milijonai atskirų pikselių. Kuo šis skaičius didesnis, tuo geriau. Netgi pigiausi monitoriai šiais laikais turi bent jau 1920x1080 rezoliuciją, kitaip vadinamą 1080p. Tokio dydžio rezoliuciją taip pat dažnai turi LCD televizoriai, daugelis telefonų ir planšetinių kompiuterių.    - 1280×800, 1440×900, 1600×900, 1680×1050. Tai senesnis raiškos standartas, kurį galima rasti pigiuose monitoriuose su mažu ekranu.    - 1920×1080 arba „1080p“. Tai naujas raiškos standartas, galimas beveik visų dydžių ekranuose. Kartais tokia rezoliucija vadinama „Full HD“.    - 1920×1200 raiška sutinkama verslo ir grafikos darbams pritaikytuose monitoriuose.    - 2560×1440. Tai aukštesnė parinktis 16:9 ekranuose, kartais dar vadinama „2K“.    - 2560×1600. Tai analogiškas 16:9 raiškos variantas, pritaikytas 16:10 ekranui.    - 3840×2160 dar vadinama „4K“ raiška, nes yra keturis kartus didesnė už 1080p.    - Premium klasės monitoriuose galima rasti „5K” ir „8K“ raišką.

Monitoriuje geriausiai atrodo vaizdas, kurio rezoliucija sutampa su vaizdo panelės rezoliucija, kuri dar vadinama „native“ arba rekomenduojama rezoliucija. Taip pat svarbu žinoti, kad kai kuriais atvejais labai aukšta rezoliucija gali trukdyti. Pavyzdžiui, toliaregiai arba žmonės, kuriems sunkiau skaityti smulkų tekstą, dažniau renkasi ekranus su žemesne rekomenduojama (native) raiška.

Vaizdo panelių tipai

LCD panelės skirstomus į du pagrindinius tipus – TN ir IPS. Skirtumai tarp jų yra visiškai techniniai. Ką iš tiesų verta žinoti – tai, kad LCD-TN panelės dažniau naudojamos pigesniuose  arba  žaidimų monitoriuose. O LCD-IPS panelės geriau atkuria spalvas ir turi didesnį matymo kampą. Deja, IPS panelės pasižymi lėtesniu reakcijos laiku, todėl nėra labai tinkamos žaidžiantiems vaizdo žaidimus. Taip pat yra vertikalaus lygiavimo (angl. vertical alignment) LCD panelės (LCD-VA). Tai naujo dizaino sprendimas, apjungiantis greitą TN reakcijos laiką su kokybiškomis IPS spalvomis ir didesnio laipsnio matymo kampu. OLED panelės tampa vis populiaresnės televizoriuose ir telefonuose. Jos pasižymi ryškiomis spalvomis ir nuostabiu kontrastu, bet kompiuterių monitoriuose veikia gana lėtai. Rinkoje esantys OLED ekranai yra ypač brangūs ir kainuoja kelis tūkstančius eurų.

Vaizdo atkūrimo dažnis

Šis parametras nurodo, kaip dažnai ekrane atnaujinamas vaizdas. Jis matuojamas hercais (Hz). LCD monitorių standartas yra 60 Hz ir daugumai vartotojų tokio dažnio visiškai pakanka. Didesnio vaizdo atkūrimo dažnio (angl. refresh rate) ieško geimeriai, kurie nori dinamiškesnės žaidimų animacijos. Vaizdo žaidimams skirti monitoriai gali būti 120, 144 arba 240 Hz. Kai kurie monitoriai geba automatiškai prisitaikyti prie kintančio atnaujinimo dažnio. Pavyzdžiui, jei žaidimas atvaizduoja 50 kadrų per sekundę, monitorius atnaujina 50 kadrų per sekundę. Jei staiga žaidimas peršoka į kitą atkūrimo greitį, ekranas akimirksniu prie šio šuolio prisitaiko.

Ekrano ryškumas

Ekrano ryškumas matuojamas kandelomis vienam kvadratiniam metrui (cd/m2), labiau žinomu kaip  nitai. 250 nitų ryškumo pakanka beveik visiems vartotojams. 300 ar didesnio nitų kiekio ekranai geriau rodo spalvas ir turi geresnį kontrasto santykį. Tai aktualu fotografams, grafikos dizaineriams ir geimeriams, kuriems svarbūs spalviniai niuansai.

Ekrano kontrastas

Kontrasto santykis – tai skirtumas tarp ryškiausios baltos ir tamsiausios juodos spalvos, kurį gali atkurti ekranas. Tai svarbi savybė, nes kuo geresnis kontrastas tarp šių dviejų kraštutinumų, tuo subtilesnius spalvų skirtumus monitorius galės rodyti. Šią savybę gana sunku įvertinti, nes rinkoje nėra jokio bendro standarto, todėl kiekvienas monitorių gamintojas naudoja savo kontrasto matavimo sistemą. Būtent dėl to skaičiai gali smarkiai skirtis, bet šalia pastačius du ekranus, matysime vienodą vaizdą. Ekspertai rekomenduoja kontrasto santykį bent 350:1, bet šiuolaikinėse LCD technologijose šis santykis bus kur kas didesnis.

Žiūrėjimo kampas

Žiūrėjimo kampas (angl. viewing angle) nusako, kokiu atstumu galite atsitraukti nuo kompiuterio į šoną, kol vaizdas taps iškraipytu. Idealiu atveju, LCD matymo kampas turėtų būti 180° – tai reiškia, kad galite į ekraną žiūrėti iš bet kurio priešais esančio taško. Didžioji dauguma LCD-IPS ir LCD-VA panelių turi 178/178 laipsnių matymo kampą. LCD-TN panelės dažniausiai turi 170/160 arba tik 90/65 laipsnių matymo kampą. Ekspertai teigia, kad šis parametras aktualesnis renkantis televizorių, nes vienu metu į ekraną žiūri keletas žmonių iš skirtingų vietų. Na, o monitoriumi dažniausiai naudojasi vienas asmuo.

Ekrano prijungimo būdai

Prieš įsigyjant monitorių, būtina pasitikrinti, kokios jungtys yra ekrane ir kokios jungtys yra vaizdo plokštėje. Žemiau rasite skirtingų tipų jungčių aprašymus.    - VGA – tai seniausio tipo jungtis, kurią galima rasti kompiuteriuose. Jos dažniausiai pasitaiko pigiuose arba verslo klasės įrenginiuose. Pastaruosiuose ją palieka, kad kompiuterį būtų įmanoma prijungti prie senesnio modelio projektorių. Šio tipo jungtis perduoda tik vaizdą.    - DVI – tai seno standarto jungtis, bet vis dar plačiai naudojama monitoriuose, vaizdo plokštėse. DVI jungtis gali palaikyti iki 2560x1600 rezoliuciją ir 60Hz vaizdo atnaujinimo dažnį. Šio tipo jungtis perduoda tik vaizdą.    - HDMI – viena populiariausių ir dažniausiai sutinkamų jungčių. Ji perduoda tiek vaizdą, tiek garsą. Todėl jei jūsų monitorius turi integruotas garso kolonėles ar ausinių lizdą, jums nereikės atskiros garso jungties.    - Displayport. Tai vaizdo jungties standartas, kuris gali perduoti vaizdą su garsu. Ši jungtis atlieka tokią pačią funkciją kaip HDMI, bet ji sukurta išskirtinai kompiuteriams, todėl turi papildomų savybių. Pavyzdžiui, naudojant „Displayport“ monitorius galima sujungti „grandinėlė“, t.y. prie vieno kompiuterio prijungiami keli ekranai viena jungtimi einančia iš paskutinio monitoriaus į kompiuterį.    - USB-C – tai naujo tipo USB jungtis, kuri yra mažesnė už savo pirmtakus, todėl tinka tiek stacionariems, tiek nešiojamiems įrenginiams. Dar vienas privalumas, ją į lizdą galima kišti bet kuria puse. Kūrėjų tikslas – šia jungtimi pakeisti visas kitas įrenginyje esančias jungtis, skirtas duomenims, vaizdui ir elektros energijai perduoti.    - Thunderbolt 3 – tai naujausia ir universaliausia jungtis, kurioje suderintos „USB“, „Thunderbolt“, „DisplayPort“, „PCI Express“ ir maitinimo jungčių galimybės. Ji naudoja tokią pačią jungtį kaip ir USB-C, tačiau šios sąsajos skiriasi tam tikrai niuansais. Naudojant specialius „Thunderbolt“ kabelius, duomenų perdavimo greitis gali siekti 40 Gb/sek.

Kitos monitoriaus savybės

 • Šakotuvas (angl. USB hub) – tai įmontuotas USB jungčių rinkinys. Jį patogu naudoti klaviatūroms, valdymo pelėms, atmintukams pajungti.
 • Lenktas ekranas. Tai nėra svarbi ekrano savybė, bet kai kurie lenktą ekraną vertina kaip patrauklų dizaino elementą ar dėl kitokio sukuriamo matymo kampo.
 • Reguliuojamas stovas. Premium klasės monitorių aukštis būna reguliuojamas. Kai kurie modeliai leidžia ekraną pasukti net 180° kampu.
 • VESA suderinamumas. Šis standarto laikiklis būtinas, jei ketinate naudoti dvigubą ar trigubą monitoriaus stovą arba jei norėsite ekraną pakabinti ant sienos. Kai kurie pigūs arba labai ploni modeliai neturi VESA standarto.
 • Integruoti garsiakalbiai ir kamera. Kai kurie verslo klasės monitoriai turi ne tik įmontuotas, bet ir uždedamas garso sistemas.