Kaip išsirinkti planšetinį kompiuterį?

Žemiau esantys patarimai padės išsirinkti jūsų poreikius labiausiai atitinkantį planšetinį kompiuterį.
1. Operacinė sistema (OS)
Vienas iš pagrindinių ir svarbiausių sprendimų renkantis planšetinį kompiuterį – operacinė sistema. Kokią sistemą pasirinkti, dažniausiai nulemia tai, kam planuojate kompiuterį naudoti, ir jūsų asmeninės simpatijos prekės ženklams. - Planšetinio kompiuterio operacinę sistemą galite derinti su jau turimų įrenginių sistemomis. Vienodos OS leis lengviau sujungti įrenginius ir lengviau dalintis duomenimis tarp jų. - Pasirinkimą taip pat gali nulemti įpročiai. Jei reguliariai naudojatės konkrečios OS paslaugomis, pvz., „iCloud“, „Google Drive“, „One Drive“ ir kt., galbūt norėsite naudoti tą pačią sistemą turintį įrenginį.
„Apple“ („iPadOS“) privalumai - Sklandus „iPadOS“ veikimas. - Lengvai naudojama sąsaja (angl. interface) - Milžiniškas naujausių ir geriausių aplikacijų pasirinkimas. - „iMessage“ leidžia siųsti nemokamas žinutes į visus „Apple“ įrenginius. - Pritaikyta darbui su ekrano rašikliu („stilusu“).
„Google“ („Android“) privalumai - Sklandi „Google“ paskyros ir „Play Store“ pirkimų integracija. - Dauguma „Android“ įrenginių paprastai yra pigesni už „iOS“ ir „Windows“ įrenginius. - Daug galimybių pritaikyti įrenginį individualiems poreikiams. - Platesnis modelių ir gamintojų pasirinkimas.
„Microsoft“ („Windows“) privalumai - Įrenginys puikiai suderintas su įvairiomis „Windows“ programomis, pvz., „Office“. „Surface Pro“ palaiko pilną „Windows 10” darbalaukio versiją. - Sklandi „Microsoft“ paskyros ir „Windows Store“ pirkimų integracija. - Puikiai suderinama su „Xbox“. „SmartGlass“ aplikacija leidžia naudoti planšetinį kompiuterį, kaip antrinę sąsają daugeliui „Xbox 360” ir „Xbox One“ žaidimų.
3. Ekrano raiška
Rinkoje galima rasti modelių, kurių ekrano raiška svyruoja nuo 1024 x 600 iki 2560 x 1600 pikselių. Kuo daugiau pikselių, tuo tekstas ir vaizdas matomas ekrane bus ryškesnis, bet dideliam pikselių palaikymui reikalingas galingesnis procesorius, o tai spartina baterijos išsikrovimą. Specialistai rekomenduoja rinktis bent jau 1920 x 1080 raišką, kad planšetinio kompiuterio naudojimas būtų tikrai malonus jūsų akiai.
2. Ekrano dydis
Planšetinių kompiuterių ekranų dydis dažniausiai skirstomas į tris kategorijas: kompaktiškus (7–8 colių), vidutinius (8–11 colių) ir didelius (didesnius nei 11 colių). - Kompiuteriai, kurių ekranai kompaktiško dydžio, yra lengviausi, patogiausi nešioti ir dažnai pigesni nei kiti modeliai. - Vidutiniai ir dideli ekranai ypač patogūs žaisti vaizdo žaidimus, aplikacijoms naudoti bei naršyti internete. - Dažniausiai manoma, kad kuo didesnis ekranas, tuo didesnė baterija, todėl ilgiau užteks baterijos energijos. Tačiau ši taisyklė galioja ne visada. Pavyzdžiui, gamintojas teigia, kad visų „iPad“ baterija veikia 10 valandų, nepriklausomai nuo įrenginio ekrano dydžio. - Ekspertai pataria rinktis 8–9 colių planšetę, nes tokio dydžio įrenginys nėra sunkus nešioti, bet išlieka pakankamai patogus naudoti. Vis dėlto, šis dydis nebus patogus, jei planuojate su planšete dirbti ar rinkti tekstą. - Jei planuojate planšetinį kompiuterį dažniausiai naudoti vaizdo įrašams ar filmams žiūrėti, vertėtu rinktis 10 colių modelį. Norėdami tokio dydžio kompiuterį naudoti darbui su tekstu, turėtumėte pasvarstyti apie išorinę klaviatūrą arba rinktis tuos modelius, kuriuose klaviatūra laikant kompiuterį horizontaliai pasidalina į dvi dalis šonuose. Tai užtikrins patogesnį ir sklandesnį rašymo procesą. - Didesni nei 11 colių planšetiniai kompiuteriai dažnai laikomi nešiojamų kompiuterių alternatyvomis. Tokio dydžio įrenginiai populiariausi verslo susitikimuose ar paskaitų metu, kai vienu metu naudojamos kelios aplikacijos ir svarbus produktyvumas.
4. Procesoriaus greitis ir operatyvioji atmintis
Tiek „iPad“, tiek „Android“ kompiuterių modelius sudėtinga lyginti tarpusavyje, nes juose procesoriai labai skirtingi. Todėl prieš perkant planšetinį kompiuterį siūlome panagrinėti konkretaus procesoriaus realius našumo testus („real world test“). Jei kalbėtume apie oparatyviąją atmintį, patartina rinktis modelius su 4 GB ir didesne atmintimi.
5. Saugykla
- Prieš įsigyjant planšetinį kompiuterį, nuspręskite, ar jums svarbu duomenis laikyti vidinėje atmintyje, atminties kortelėje (micro SD), ar naudosite virtualias saugyklas.
- Debesų saugyklos gali siekti 50 GB ar net daugiau, bet svarbu žinoti, kad jomis naudotis galėsite tik turėdami internetą.
- Verta prisiminti, kad gamintojo nurodomas vidinės atminties dydis realybėje yra kiek mažesnis, nes jos dalį užima operacinė sistema ir iš anksto įdiegtos aplikacijos.
- Saugyklos dydis – ypač svarbus parametras, jei planuojate kompiuterį naudoti žaidimams ar saugosite vaizdo įrašus bei nuotraukas. Tokiu atveju, 32 GB saugykla jums bus tikrai per maža, nes geros kokybės žaidimas arba filmas gali užimti tikrai daug atminties.
- Norėdami jaustis ramiau, kad įrenginio atmintyje vietos pakaks, vertėtų rinktis modelį, kurio atmintis yra bent 64 GB, net jei jūs planuojate kompiuterį naudoti įprastiems veiksmams: el. paštui tikrinti, naršyti internete ir socialiniuose tinkluose.
6. Bevielis internetas
Dauguma modelių turi galimybę naudoti tiek bevielį internetą, tiek mobiliuosius duomenis. Tačiau norėdami naudotis 4G+ internetu įrenginyje, turėsite įsigyti šią ryšio technologiją palaikantį kompiuterį ir atskirą interneto tiekėjo planą. Taip pat yra galimybė įsigyti planšetinį kompiuterį, kuris naudoja tik Wi-Fi. Pastarasis variantas patogus, jei kompiuteriu planuojate daugiausiai naudotis namuose ar viešose vietose, kuriose yra nemokamas Wi-Fi. Taip pat šis variantas patrauklus finansiniu atžvilgiu – jums nereikės apmokėti papildomų sąskaitų, be to, toks planšetinis kompiuteris kainuoja pigiau.
7. Jungtys
Ši savybė aktualesnė renkantis nešiojamus ar stacionarius kompiuterius, nes planšetiniai kompiuteriai duomenų saugojimui ir perdavimui dažniausiai naudoja internetą, „Bluetooth“ arba specialias aplikacijas. Tiek „Android“, tiek „Apple“ kompiuteriai paprastai turi vieną jungtį, bet dalis kitų įrenginių gali būti prijungti naudojant adapterius arba specialius belaidžius įrenginius. Patarimas – esant poreikiui klaviatūrą ir kompiuterio pelę prie planšetės galima prijungti naudojant „Bluetooth“.
8. Baterija
Idealu, jei planšetinį kompiuterį naudojant įprastiems veiksmams vieno įkrovimo pakanka visai dienai. „iPad“ kompiuteriai veikia iki 10 val. – tai turėtų būti atskaitos tašku. Atkreipkite dėmesį, kad vienu įkrovimu naujo planšetinio kompiuterio baterijos turėtų pakakti bent porai dienų. Jei naujas įrenginys tiek nelaiko, po 12–18 mėnesių baterijos energijos užteks tik labai trumpam laikui.